Zmiany u kobiet w ciąży w trakcie ciąży: 3 typowe zmiany
Zmiany u kobiet w ciąży w trakcie ciąży: 3 typowe zmiany
Ciąża to wyjątkowa, pełna emocji i ciągłych zmian podróż. W trakcie tego procesu ciało matki przechodzi wiele zmian, aby przygotować się na narodziny dziecka. Zmiany te nie dotyczą tylko sfery fizycznej, ale wpływają także na umysł i emocje. Kobiety w ciąży lepiej zrozumieją zmiany i sposób odżywiania, jakie powinny wprowadzić matki po porodzie.
Zmiany fizyczne zachodzące w czasie ciąży:
Ciało matki przejdzie znaczące zmiany. Zmiany te dotyczą zarówno układów narządów wewnętrznych, jak i wyglądu zewnętrznego. Swoiście:
- Zmiany w gruczołach piersiowych:
W czasie ciąży brodawki sutkowe mogą stać się bardziej wrażliwe niż zwykle. Piersi będą się stopniowo powiększać, przygotowując się do produkcji mleka. Guzki Montgomery’ego również się powiększają, powodując zmiękczenie skóry i otoczki. Gruczoły piersiowe mogą zacząć produkować mleko w ostatnich miesiącach ciąży. - Zmiany szkieletowe:
W miarę wzrostu płodu, stawy krzyżowo-guziczne i łonowe również rozciągają się i zmiękczają. Dzięki temu miednica może łatwo zmieniać rozmiar, co pozwala jej na rozszerzenie się wraz ze wzrostem płodu i przygotowanie do porodu drogami natury. - Zmiany skórne:
Jedną ze zmian zachodzących w czasie ciąży są zmiany skóry. Melasma może pojawić się na twarzy kobiet w ciąży. Często występuje w takich miejscach jak brzuch, klatka piersiowa, uda i pośladki. W miejscach takich jak szyja, klatka piersiowa i pachwiny wyraźnie widoczna jest ciemna, łuszcząca się skóra. - Zmiany w układzie krążenia:
Zwiększona objętość krwi u kobiet w ciąży, aby zaspokoić zapotrzebowanie matki i płodu na składniki odżywcze i tlen. W tym czasie serce musi pracować ciężej, dlatego kobietom w ciąży trudno jest kontrolować szybkie bicie serca.
W miarę jak płód rośnie, macica naciska na żyłę główną dolną, co powoduje niedociśnienie w pozycji leżącej, zaparcia, hemoroidy itp. Zastój żylny może prowadzić do obrzęku nóg. Podwyższony poziom czynników krzepnięcia może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej lub zatorowości płucnej.
- Zmiany w układzie oddechowym:
Pod koniec ciąży płód rośnie i wypycha przeponę ku górze. Z tego powodu kobiety w ciąży mają trudności z oddychaniem, oddychają szybko i płytko. U kobiet w ciąży lub spodziewających się dziecka bliźniaczego ten objaw jest bardziej prawdopodobny. - Zmiany w układzie trawiennym:
U kobiet w ciąży, u których w pierwszych miesiącach ciąży występują mdłości poranne, mogą wystąpić trudności w jedzeniu, nudności lub wymioty, nadwrażliwość na niektóre zapachy oraz zaburzenia smaku. Zazwyczaj objawy te stopniowo ustępują w połowie ciąży, jednak zdarzają się kobiety, u których poranne mdłości utrzymują się przez cały okres ciąży.
Kobiety w ciąży często cierpią na bóle brzucha i biegunkę na wczesnym etapie ciąży. U kobiet w ciąży mogą wystąpić zaparcia w przypadku przyjmowania suplementów lub zmian hormonalnych, a także wtedy, gdy płód uciska okrężnicę. Niektóre kobiety w ciąży cierpią również na poważne zaparcia prowadzące do hemoroidów.
Zmiany w układzie moczowym:
Objętość macicy matki zwiększy się, co doprowadzi do nietrzymania moczu i zwiększonego oddawania moczu. Nykturia to częsty problem u kobiet w ostatnich miesiącach ciąży.
Kiedy macica uciska moczowód, zatrzymanie moczu może być przyczyną zapalenia mięśni, zapalenia mięśni i zakażenia wstecznego.
- Zmiany w narządach płciowych:
Co dzieje się z macicą w czasie ciąży? Częścią żeńskiego układu rozrodczego, która ulega największym zmianom, jest trzon macicy. Masa macicy może być 20 razy większa niż w czasie, gdy nie jest się w ciąży. W miarę wzrostu płodu macica przyjmuje kształt odpowiadający pozycji leżącej płodu, np. poziomy, jajowaty, sercowaty itd. Prawidłowa szyjka macicy będzie zamknięta gęstym i nieprzezroczystym śluzem, aby zapobiec zakażeniom. Kiedy u kobiety ciężarnej rozpoczyna się poród, szyjka macicy stopniowo się otwiera, przygotowując się do porodu drogami natury. - Zmiany hormonalne:
Kobiety w ciąży również doświadczają wielu zmian hormonalnych. Wysoki poziom HCG może powodować nudności i wymioty. W przygotowaniu gruczołów piersiowych do wydzielania mleka zwiększa się również poziom prolaktyny. Aby płód mógł metabolizować wodę i sól, w ciemnej wodzie obecna jest prolaktyna.
Progesteron rozluźnia mięśnie macicy i kontroluje jej skurcze. Objawami refluksu żołądkowo-przełykowego są: progesteron zmniejsza motorykę jelit, spowalnia trawienie i osłabia siłę zwieraczy.
- Zmiany całego ciała:
Najbardziej zauważalnymi zmianami w organizmie kobiety w czasie ciąży są obrzęk stóp, zwiększenie masy ciała i powiększenie narządów. Zatrzymanie płynów, czyli zwiększona objętość krwi, która ją rozrzedza, występuje również u kobiet w ciąży. - Trądzik:
Kobiety w ciąży często zmagają się z trądzikiem, zwłaszcza gdy przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne. W rezultacie zwiększony poziom hormonów sprawia, że skóra matki produkuje sebum, czyli naturalny tłuszcz, co prowadzi do powstawania trądziku i rozszerzania się porów.
Trądzik może pojawić się u każdej kobiety w ciąży, nawet u tych, u których trądzik występuje rzadko lub w ogóle nie występuje, a także u kobiet w ciąży, u których trądzik często pojawia się w czasie menstruacji, a które są bardziej narażone na wystąpienie trądziku w czasie ciąży. Kobiety w ciąży nie muszą się jednak martwić, ponieważ trądzik często pojawia się w pierwszych 3 miesiącach ciąży.
W tym okresie gospodarka hormonalna powróci do równowagi, a trądzik naturalnie zniknie. Kobiety w ciąży mogą stosować leki na receptę, ale przed ich użyciem powinny skonsultować się z lekarzem. Ponadto kobiety w ciąży powinny stosować naturalne metody pielęgnacji skóry, które są bezpieczne i dostosowane do ich potrzeb.
- Przyrost masy ciała:
W czasie ciąży z pewnością przytyjesz, co powoduje, że wiele przyszłych matek „popada w kryzys”, ponieważ ich waga rośnie zbyt szybko lub ich ciało staje się cięższe niż wcześniej. Dlatego matki powinny stosować się do zaleceń lekarza, aby przybierać na wadze powoli i unikać rozciągania skóry, które mogłoby nastąpić zbyt szybko, co uniemożliwiłoby matce przystosowanie się do zmian w organizmie.
Dlatego też, w zależności od trymestru, zmiany mające na celu ustalenie idealnej wagi:
- Pierwszy trymestr (pierwsze 3 miesiące): Od 0,4 kg/miesiąc, co odpowiada 1,2 kg/3 miesiące.
- Drugi trymestr (środkowa część 3 miesięcy): Od 0,45 kg/tydzień, co odpowiada 5 kg/3 miesiące.
- Trzeci trymestr (ostatnie 3 miesiące): Od 0,5 kg/tydzień, co odpowiada 6 kg/3 miesiące.
Dlatego kobiety w ciąży powinny przytyć 12 kg w ciągu 9 miesięcy/40 tygodni ciąży. Ponadto ilość przybranej masy ciała, jakiej potrzebuje każda kobieta w ciąży, będzie zależeć od typu jej sylwetki i kondycji.
Zmiany emocjonalne i psychiczne:
Kobiety w ciąży muszą być pod kontrolą emocjonalną za pomocą substancji wewnętrznych. Kobiety w ciąży często miewają wahania nastroju i czują się niekomfortowo z powodu zmian poziomu hormonów, co utrudnia ich zrozumienie osobom z ich otoczenia. Niektóre ze zmian psychicznych i emocjonalnych, jakich doświadczają kobiety w ciąży, obejmują:
- Jeśli kobieta w ciąży przed ciążą cierpiała na depresję, manię, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub chorobę afektywną dwubiegunową, objawy często mogą się nasilić.
- Wszystkie ciężarne matki się martwią. Może to być niepokój o rozwój płodu, niepokój o poród, niepokój o finanse rodziny, niepokój o przyszłe rodzicielstwo i wiele innych problemów.
- Ponadto kobiety w ciąży często odczuwają konflikt wewnętrzny. Kobieta w ciąży może czasami czuć się przytłoczona szczęściem, ale zdarzają się też chwile, gdy czuje się lekko. Są rzeczy, które wprawiają ciężarne matki w zakłopotanie, ale są też takie, które sprawiają, że czują się one winne.
- Każda kobieta w ciąży jest krytykowana i osądzana. Stają się wrażliwi, podatni na zranienie, płaczliwi i emocjonalni.
- Kobiety w ciąży wierzą w ludowe wierzenia. Kobiety w ciąży powinny zrobić wszystko, co w ich mocy, aby czuć się jak najbardziej komfortowo, powstrzymując się od jedzenia i picia, aby uniknąć złych rzeczy.
Jak zmienia się styl życia w czasie ciąży?
- Częste oddawanie moczu:
Kiedy kobieta jest w ciąży od pierwszego trymestru, będzie oddawać więcej moczu ze względu na zmiany hormonalne. Ponadto rosnąca macica wywiera nacisk na pęcherz i zmniejsza pojemność pęcherza moczowego.
Dlatego częste oddawanie moczu jest normalnym objawem u kobiet w ciąży. Jeśli jednak u kobiet w ciąży występuje częste oddawanie moczu i towarzyszy temu uczucie pieczenia, może to być objawem zakażenia dróg moczowych, dlatego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu leczenia.
- Poranne mdłości, wzdęcia, nudności:
Najczęstszymi objawami ciąży są wymioty i poranne mdłości. W związku z tym duża ilość uwolnionego progesteronu powoduje rozluźnienie mięśni układu pokarmowego, co można łatwiej zrozumieć jako przejście w stan „spoczynku”. Powoduje to, że treść pokarmowa z żołądka cofa się do przełyku, wywołując nudności.
Ponadto progesteron spowalnia trawienie, przez co kobiety w ciąży mogą odczuwać wzdęcia i gazy z powodu niestrawionego pokarmu.
Na wczesnym etapie ciąży kobiety w ciąży często doświadczają nudności i mdłości porannych, ale niektóre matki nadal odczuwają mdłości poranne do 16. lub 18. tygodnia. Matka przechodzi w ciężkie mdłości poranne, niedobór witamin i minerałów. Trzeba iść do lekarza i skomentować dietę matki.
- Zmiany smaku:
Kiedy kobiety w ciąży muszą zmienić swoje upodobania, nie tylko jest to mylące dla samych matek, ale również sprawia mężom jeszcze więcej problemów, gdy nie wiedzą, jak „dogodzić” swoim żonom. Zmiany hormonalne (hCG) zachodzące w czasie ciąży mogą być przyczyną zmian u matki. Może to sprawić, że matki w krótkim czasie zarówno będą miały ochotę na jedzenie, jak i stracą apetyt.
Zdolność matki do wydzielania kwasu żołądkowego i zdolność matki do trawienia zmniejszają ilość hormonu gonadotropowego wydzielanego w czasie ciąży. Od tego momentu kobiety w ciąży łatwo mają ochotę na kwaśne potrawy, ale mają mniejszy apetyt. Ponadto kobiety w ciąży są wrażliwe na zapachy potraw o silnym zapachu, np. sosu rybnego, kawy itp.
- Zaparcie:
Istnieje wiele przyczyn zaparć w czasie ciąży, w tym: - Podwyższony poziom progesteronu powoduje, że jelita przechodzą w stan „spoczynku”, spowalniając swoją aktywność i trawienie.
- Z powodu rosnącej macicy uciskającej nerwy.
- Płód rośnie i zmniejsza się przestrzeń przewodu pokarmowego.
- Kobiety w ciąży, które mają mało ruchu lub piją mało wody.
- Suplementacja zbyt dużą ilością żelaza, wapnia i innych substancji jest korzystna dla płodu.
- Nieleczone zaparcia mogą być przyczyną hemoroidów u kobiet w ciąży lub zagrażać życiu matki i dziecka, powodując poronienie, przedwczesny poród, niedożywienie płodu itp.
Jaki jest schemat żywienia po porodzie dla kobiet w ciąży?
Matki karmiące piersią potrzebują więcej energii i składników odżywczych niż wtedy, gdy były w ciąży, ponieważ tracą więcej energii i składników odżywczych na skutek utraty krwi w trakcie porodu, produkcji siary oraz produkcji mleka bezpośrednio po porodzie.
Zapotrzebowanie na energię:
Zapotrzebowanie energetyczne matek karmiących piersią jest o około 500 kcal/dzień wyższe niż kobiet niebędących w ciąży. Ponadto zapotrzebowanie na energię u kobiet w ciąży w okresie karmienia piersią zależy również od ich aktywności fizycznej i przyrostu masy ciała w czasie ciąży. Swoiście:
- Kobiety potrzebują dobrego odżywiania przed ciążą i w jej trakcie, ponieważ przybierają na wadze 10–12 kg. Należy zadbać o to, aby zapotrzebowanie energetyczne wynosiło 2260 kcal/dzień w przypadku pracowników wykonujących lekki zawód i 2550 kcal/dzień w przypadku pracowników wykonujących pracę średnią.
- Kobiety, które nie odżywiają się prawidłowo przed ciążą i w jej trakcie, a ich waga nie przekracza 10 kg, powinny jeść więcej i różnorodniej, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne dziecka.
Wymagania żywieniowe: - Białko: Kobiety karmiące piersią potrzebują 79 g białka dziennie przez pierwsze 6 miesięcy po porodzie. Przez następne 6 miesięcy wymagane jest spożycie 73 g całkowitego białka dziennie. Białko powinno zawierać ponad 30% białka zwierzęcego. Matki po porodzie powinny priorytetowo traktować takie produkty spożywcze jak ryby, mięso, jaja, mleko, fasola i inne.
- Tłuszcze: Matki karmiące piersią potrzebują 20–30% energii w diecie pochodzącej z tłuszczów. Tłuszcze takie jak EPD, DHA, n3 i n6 występują w dużych ilościach w oleju rybim, niektórych tłustych rybach i niektórych olejach roślinnych i są bardzo ważne dla rozwoju mózgu i wzroku Twojego dziecka.
- Witaminy i minerały: Matki karmiące piersią powinny dostarczać swojemu organizmowi niezbędną ilość minerałów i witamin. Kobiety po porodzie powinny spożywać przynajmniej 400 g owoców i warzyw dziennie oraz dostarczać organizmowi odpowiednią ilość błonnika, aby uniknąć zaparć.
- Woda: Matki karmiące piersią powinny pić około 2–2,5 litra wody dziennie, aby wyprodukować wystarczającą ilość mleka dla swoich dzieci.
Matki po porodzie powinny również zwrócić uwagę na: - Wysypiaj się i odpoczywaj właściwie.
- Jeśli to możliwe, ćwicz delikatnie.
- Unikaj stresu i zachowaj spokój umysłu.
Zakończyć:
Ciąża to niezapomniany etap w życiu każdej kobiety. Wiedza o zmianach zachodzących w ciele i emocjach pomoże kobietom w ciąży lepiej przygotować się do tej podróży. Odżywianie po porodzie jest również istotne dla powrotu do zdrowia i karmienia piersią. Pamiętaj, że każda ciąża jest wyjątkowa, a troska i miłość do Ciebie i Twojego dziecka sprawią, że ten etap będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.
Strona internetowa: https://wilipl.com/
Strona fanowska: https://www.facebook.com/wilimedia.en
Poczta: Admin@wilimedia.com