Czy kobiety w ciąży mogą moczyć się w gorących wannach: 7 bezpiecznych sposobów

Czy kobiety w ciąży mogą moczyć się w gorących wannach: 7 bezpiecznych sposobów

Kąpiel jest podstawową, codzienną potrzebą, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, gdyż muszą one dbać o czystość ciała, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Z drugiej strony, kąpiel jest świetnym sposobem na relaks i ukojenie ciała i umysłu. Dlatego wiele kobiet w ciąży decyduje się na korzystanie z domowej wanny z masażem zamiast tradycyjnej kąpieli, aby woda mogła ukoić obolałe i zmęczone mięśnie.

Korzystanie z jacuzzi w czasie ciąży może jednak stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i rozwoju dziecka.

Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny korzystać z jacuzzi do kąpieli?

Czy kobiety w ciąży mogą moczyć się w gorących wannach

  • Podwyższenie temperatury ciała kobiet w ciąży:
    Czasopismo Babycenter zaleca, aby w czasie ciąży jednorazowo korzystać z jacuzzi, sauny lub łaźni parowej nie dłużej niż dziesięć minut. lub całkowicie zrezygnować z tego nawyku — zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz pierwszy trymestr ciąży — ponieważ może on potencjalnie podnieść temperaturę ciała do poziomu niebezpiecznego dla rozwijającego się dziecka.

Badanie z 2011 r. wykazało, że u kobiet, które korzystały z jacuzzi lub wanny z hydromasażem więcej niż jeden raz na początku ciąży i przez okres dłuższy niż 30 minut, zwiększyło się ryzyko wystąpienia bezmózgowia, wytrzewienia i rozszczepu kręgosłupa. Wyniki pokazały również, że u kobiet, które miały wysoką temperaturę ciała przed 7 tygodniem ciąży, ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej było wyższe. Wysoka temperatura może również spowodować poronienie.

Choć temperatura ciepłej wody w wannie może wahać się od 37 do 38 stopni Celsjusza, nie oznacza to, że nie można się zrelaksować w gorącej wannie. Podczas kąpieli temperatura ciała wzrasta do niebezpiecznego poziomu, ponieważ jest ono zanurzone w wodzie i nie może oddać ciepła. Wręcz przeciwnie, nie przegrzejesz się, ponieważ Twoja skóra będzie stale oddawać ciepło podczas regularnego prysznica.

  • Patogeny, które mogą przenosić się na kobiety w ciąży:
    Korzystanie z gorącej kąpieli w czasie ciąży może wiązać się z wprowadzeniem bakterii i zarazków. Ciepła woda może zawierać bakterie i stanowi idealne środowisko do ich rozmnażania, dlatego moczenie się w ciepłej wodzie jest absolutnie niebezpieczne.

Najlepszym sposobem uniknięcia powyższych czynników ryzyka jest unikanie zwykłego korzystania z wanny. Nawet jeśli będziesz czuć się zmęczona lub obolała z powodu ciąży, wybierz inną, bezpieczniejszą metodę masażu.

  • Bakteria:
    Niebezpieczeństwo związane z korzystaniem z jacuzzi w czasie ciąży wynika z obecności w wodzie zarazków i bakterii. Jeśli korzystasz z jacuzzi, powinieneś regularnie używać środka dezynfekującego, aby usuwać zanieczyszczenia. Bezpieczny poziom chloru w wodzie powinien wynosić około 2–4 części na milion (ppm), a jeśli używany jest brom, powinien wynosić około 4–6 ppm. Wartość pH powinna wynosić 7,2–7,8.

Jak kobiety w ciąży mogą bezpiecznie się kąpać?

Czy kobiety w ciąży mogą moczyć się w gorących wannach

Najważniejsze jest utrzymanie temperatury ciała poniżej 100oF (38,3oC).

Temperatura ciała kobiety w ciąży wynosi około 99oF (37,2oC). Dlatego idealna temperatura wody do kąpieli i oczyszczania ciała wynosi 37,5–38,5°C. Powinieneś zaopatrzyć się w termometr, aby dokładnie zmierzyć temperaturę wody. Kiedy Twój „anioł” się urodzi, urządzenie to również będzie bardzo ważne.

Aby zwiększyć skuteczność łagodzenia zmęczenia i bólu, można również rozpuścić sól Epsom w ciepłej wodzie w wannie.

7 sposobów na wzięcie kąpieli w czasie ciąży:

Czy kobiety w ciąży mogą moczyć się w gorących wannach

  • Przygotuj kąpiel:
    Poproś kogoś o pomoc w wejściu do wanny. Poproś męża, członka rodziny lub przyjaciela o pomoc w stopniowym opuszczaniu się do wanny, tak aby uniknąć poślizgnięcia się i upadku. Powinnaś również poprosić ich o pomoc w wyjściu z wanny, aby uniknąć upadku lub potknięcia.
  • Upewnij się, że temperatura wody nie jest wyższa niż 37 stopni Celsjusza:
    Woda w wannie nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ może to powodować problemy zdrowotne.

Zmierz temperaturę wody termometrem, aby upewnić się, że nie przekracza 37 stopni Celsjusza.

Jeśli powoli sięgniesz, aby sprawdzić temperaturę wody w wannie, będziesz wiedział, że jest za gorąca. Zmniejsz temperaturę wody, dodając odrobinę zimnej wody.

  • Aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się, w łazience należy stosować ręczniki i dywaniki:
    Aby przygotować się do kąpieli, połóż dywanik obok wanny i trzymaj pod ręką czysty ręcznik. Pomaga to zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny.

Znajdź plastikową matę z kolcami i przyklej ją do podłogi w łazience.

Do dna wanny należy przymocować plastikową matę z kolcami, aby zapobiec poślizgom.

Stwórz komfort w kąpieli:

Czy kobiety w ciąży mogą moczyć się w gorących wannach

  • Dodaj do wody ocet jabłkowy i sól Epsom:
    Do wody możesz dodać kilka łyżek soli Epsom i pół szklanki octu jabłkowego, by uzyskać kojącą kąpiel. Zdaniem ekspertów w dziedzinie zdrowia, te naturalne substancje nie szkodzą dziecku ani ciąży.
  • Kąpiele bąbelkowe należy stosować tylko dwa razy w miesiącu:
    Kąpiele w pianie częściej niż raz w miesiącu mogą powodować podrażnienia i stany zapalne pochwy, niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy nie. W czasie ciąży należy unikać kąpieli z pianą częściej niż dwa razy w miesiącu.
  • Nie moczyć w wodzie dłużej niż godzinę:
    Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy unikać kąpieli dłużej niż godzinę. Aby zrelaksować ciało w ciąży, zanurz się w wodzie na godzinę.
  • Kobiety w ciąży powinny poprosić kogoś o pomoc w wyjściu z wanny:
    Poproś męża lub bliską osobę o pomoc w wyjściu z wanny, zanim z niej wyjdziesz, aby uniknąć potknięcia się lub upadku, gdy Twoje ciało jest mokre.

Unikaj poślizgnięcia się na dnie wanny, stosując czysty ręcznik.

Zakończyć:

Kobiety w ciąży mogą brać kąpiele, jednak nie powinny używać gorącej wody. Wanny z hydromasażem mogą podnieść temperaturę ciała do poziomu niebezpiecznego dla niemowląt.

Strona internetowa: https://wilipl.com/

Strona fanowska: https://www.facebook.com/wilimedia.en

Poczta: Admin@wilimedia.com

Đóng