Czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach: 5 zagrożeń, o których należy pamiętać
- Czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach: 5 zagrożeń, o których należy pamiętać
- Czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach?
- Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny leżeć na plecach?
- Dobre stanowiska dla kobiet w ciąży, o które powinny się ubiegać:
- Jeden ze sposobów bezpiecznej zmiany pozycji podczas snu:
- Kilka wskazówek, jak pomóc kobietom w ciąży dobrze spać:
- Zakończyć:
Czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach: 5 zagrożeń, o których należy pamiętać
Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny leżeć na plecach? Zdaniem ekspertów, taka pozycja podczas snu sprawia, że sen matki jest krótszy, co może być przyczyną nagłej śmierci.
Niektóre kobiety w ciąży uważają, że płód jest bezpieczniejszy, gdy leży na plecach. Jeśli jednak będziesz o tym dalej myśleć, możesz żałować, że dowiedziałeś się o konsekwencjach, jakie musi znosić płód, gdy ciężarna matka leży na plecach.
Czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach?
Czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach? W czasie ciąży najważniejsze jest to, aby mama czuła się komfortowo podczas snu i po przebudzeniu. Ponieważ brzuch dopiero się rozwija, a płód jest jeszcze mały, matka w pierwszych dwóch miesiącach ciąży może leżeć w dowolnej pozycji, tak jak wtedy, gdy była dziewicą.
Matki zaczynają odczuwać dyskomfort od trzeciego miesiąca ciąży, gdy macica zaczyna się powiększać, a brzuch staje się większy. W tym czasie kobiety w ciąży powinny skupić się na zmianie swoich nawyków, aby problemy ze snem nie zakłóciły ich radości trwania ciąży. Matka powinna natychmiast po porodzie zmienić pozycję na prawy lub lewy bok.
Po 20. tygodniu ciąży nie należy leżeć na plecach. Eksperci twierdzą, że gdy matka leży na plecach, ciężar macicy wywiera nacisk na żyły. Utrudnia to przepływ krwi z dolnych partii ciała do serca. Leżąc zbyt długo, możesz odczuwać zawroty głowy lub oszołomienie.
Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny leżeć na plecach?
Dlaczego kobiety w ciąży nie powinny leżeć na plecach? Z uwagi na tę pozycję płód może mieć pewne problemy i być narażony na ryzyko. Oto kilka argumentów, które odpowiedzą na pytanie, czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach.
- Spanie na plecach powoduje urodzenie martwego dziecka:
W pięcioletnim badaniu australijscy naukowcy odkryli, że kobiety w ciąży, które spały na plecach, były sześć razy bardziej narażone na śmierć niż te, które spały na lewym boku.
Naukowcy twierdzą, że pozycja leżąca kobiety w ciąży, gdy śpi, wywiera nacisk na płód. W rezultacie zasypia on, a zużycie tlenu maleje. Z powodu tego problemu płód może umrzeć.
Ponadto, gdy kobieta w ciąży leży na plecach, ciężar macicy wywiera nacisk na żyły, ograniczając dopływ krwi do płodu. Sen kobiety w ciąży na lewym boku ma pięciokrotnie większy wpływ na częstość akcji serca niż spanie na lewym boku. Ryzyko urodzenia martwego dziecka wzrasta, gdy kobieta w ciąży śpi na plecach, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży, gdy brzuch jest większy.
- Zmniejszone stężenie tlenu w organizmie płodu:
Badania wykazały, że u 80–90 procent kobiet w ciąży macica jest pochylona w prawo. Dlatego transport tlenu i substancji odżywczych do płodu będzie trudniejszy, jeżeli matka w czasie ciąży leży na plecach lub mocno przechyla się na prawą stronę.
Matki z wysokim ciśnieniem krwi lub cukrzycą powinny spać na plecach, gdyż wpływa to negatywnie na składniki odżywcze i tlen dostarczane płodowi.
- Leżenie na plecach w czasie ciąży ogranicza przepływ krwi do płodu:
Matka leży na plecach, co powoduje, że macica wywiera nacisk na żyłę główną dolną. W tym momencie cały ciężar macicy naciska na kręgosłup i wszystkie główne naczynia krwionośne prowadzące do jelit. Z powodu tego ciśnienia ilość krwi powracającej do serca zmniejsza się o połowę, co ma wpływ na przepływ substancji odżywczych do łożyska i ogólny rozwój dziecka. - U kobiet w ciąży częste leżenie na plecach powoduje poważniejsze obrzęki ciała:
Kobiety w ciąży często mają obrzęki stóp spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli masz obrzęk, unikaj leżenia na plecach. Dzieje się tak, ponieważ pozycja ta wywiera nacisk na ciało, co nasila obrzęk i może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi oraz obrzęku uogólnionego. Może to nawet doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, bardzo niebezpiecznego powikłania dla kobiet w ciąży. - Porażenie żylne kończyn dolnych spowodowane pozycją leżącą:
Porażenie żylne nóg u kobiety w ciąży może być spowodowane jej pozycją leżącą. Może to utrudniać kobietom w ciąży poruszanie się. U kobiet w ciąży może wystąpić drętwienie lub napięcie żył kończyn dolnych, ponieważ żyły często rozszerzają się w czasie ciąży. Do porażenia żylnego kończyn dolnych częściej dochodzi w pozycji leżącej na plecach, ponieważ wzrasta wówczas nacisk macicy na cewkę moczową w ujściu miednicy.
Dobre stanowiska dla kobiet w ciąży, o które powinny się ubiegać:
Kobiety w ciąży powinny spać na lewym boku, ponieważ zwiększa to przepływ krwi do płodu, co przekłada się na większą ilość składników odżywczych dla dziecka. Ponadto, gdy nerka leży na lewym boku podczas snu, zmniejsza się ilość wody gromadzącej się w organizmie, co pomaga kobietom w ciąży uniknąć obrzęków nóg, rąk i kostek. Pomoże to również płodowi uzyskać odpowiednią ilość tlenu.
Ponadto kobiety w ciąży śpiące na lewym boku zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu bardziej niż inne pozycje do spania. Dlatego kobiety w ciąży już od samego początku powinny nauczyć się spać na lewym boku.
Jeden ze sposobów bezpiecznej zmiany pozycji podczas snu:
W 20. tygodniu ciąży kobiety powinny unikać leżenia na plecach przez całą noc. Jeśli jednak przed ciążą spałaś na plecach, zmiana pozycji na spanie na boku może okazać się trudna.
W takim przypadku matki powinny położyć dziecku dodatkową poduszkę pod plecami, lub, co wygodniejsze, powinny użyć poduszki w kształcie litery U lub C. Jedną z korzyści wynikających ze stosowania poduszki jest to, że matka nie musi się martwić leżeniem na plecach. Dzięki poduszce mama może odchylić się do tyłu lub przewracać się w łóżku podczas snu, nie obawiając się, że będzie leżeć całkowicie na plecach.
Zdaniem ekspertów, pozycja kobiety w ciąży na plecach pod niewielkim kątem 20–30 stopni jest bezpieczna i nie szkodzi płodowi, pod warunkiem, że kobieta w ciąży nie leży całkowicie na plecach.
Matki mogą również poprosić swoich partnerów o sprawdzenie pozycji, w jakiej śpią. Jeśli mąż obudzi się w nocy i zobaczy, że leżycie na plecach, bądźcie szczere: poproście męża, żeby pomógł wam zmienić pozycję na boku.
Kilka wskazówek, jak pomóc kobietom w ciąży dobrze spać:
- Idź spać wcześnie i unikaj późnego pójścia spać.
- Nie pij alkoholu, herbaty ani kawy.
- Możesz lepiej spać po ćwiczeniach i słuchaniu kojącej muzyki.
- Jeśli leżenie na boku jest dla Ciebie niewygodne, możesz podłożyć pod plecy małą poduszkę, przechyloną na bok pod kątem 30 stopni. Jednocześnie zwiększa się odległość między nogami, co zmniejsza nacisk na stawy i
- wspomaga krążenie krwi.
Zakończyć:
Za pomocą powyższych treści Wilimedia chce pomóc Ci lepiej zrozumieć kwestię, czy kobiety w ciąży mogą leżeć na plecach, ale czy nie będzie to dobre dla płodu. Wybór odpowiedniej pozycji do spania pomoże ciężarnej kobiecie poczuć się komfortowo i zapewni bezpieczeństwo rozwojowi płodu.
Strona internetowa: https://wilipl.com/
Strona fanowska: https://www.facebook.com/wilimedia.en
Poczta: Admin@wilimedia.com